Словник технічних термінів

Мобільний кондиціонер – пристрій, який не вимагає монтажу, для його використання достатньо вивести гнучкий шланг, призначений для відведення теплого повітря із приміщення. У таких кондиціонерах конденсат накопичується в ємності, яку необхідно спорожняти.

Моноблочний кондиціонер – у такому приладі всі складові знаходяться в одному корпусі, перевагою такого приладу є простіший монтаж, відсутність роз'ємних з'єднань, що зменшує ймовірність витоку фреону, має низький рівень шуму, до недоліків можна віднести високу ціну

Віконний кондиціонер – також відноситься до роду моноблочних моделей, але мають ряд недоліків найменш популярними – високий рівень шуму, необхідність зміни конструкції вікна (що дуже незручно при пластикових вікнах), зменшення рівня освітленості приміщення. До переваг даного типу кондиціонерів відноситься висока надійність, простота монтажу та низька ціна.

Спліт-системи – складаються з двох блоків внутрішнього та зовнішнього (на даний момент найбільш поширене рішення у побутовому сегменті кондиціювання). Ці два блоки з'єднані між собою магістралями якими циркулює холодоагент і проводом управління. Зовнішній блок складається з компресора, вентилятора та дроселя. Внутрішній блок має вентилятор та випарник. Спліт-системи розрізняються за типами - настінні, підлогові, стельові, канальні, касетні, колонні і т.д.

Мульти-спліт системи – виконані з одного (або більше) зовнішнього блоку кількох внутрішніх, які пов'язані мідними магістралями, якими циркулює холодоагент.

Низьконапірні канальні кондиціонери – у даних моделях тиск у системах повітроводів досягає 40 Па, такі системи відносяться до побутових моделей.

Середньонапірні канальні кондиціонери – у цих моделях тиск у системі повітроводів досягає 100 Па, такі кондиціонери відносяться до напівпромислових.

Високонапірні канальні кондиціонери – у цих моделях тиск у системі досягає 250 Па, такі кондиціонери відносяться до промислової групи.

Фільтри кондиціонера – залежно від свого типу призначені для очищення повітря, що охолоджується, від пилу, неприємних запахів, алергенів, тютюнового диму.

Механічні фільтри – являють собою дрібнокомірчасту сітку, яка вловлює частинки пилу та інші забруднювачі. Такі фільтри є першим ступенем очищення більшості кондиціонерів, що потребують періодичного очищення.

Абсорбуючі вугільні (карбонові) фільтри – призначені для усунення запахів та тютюнового диму, потребують періодичної заміни.

Антибактеріальний фільтр – призначений для видалення з повітря бактерій та вірусів.

Катехіновий фільтр – призначений для знищення мікроорганізмів, працює за рахунок натуральної речовини катехін, яка витягується з чайного листя.

Ензимний фільтр – містить ряд ферментів, які прискорюють процеси в хвороботворних організмах, що призводить до їх загибелі. Потребує періодичної заміни.

Фотокаталітичний фільтр – функціонує за рахунок ультрафіолетового випромінювання, яке впливає на двоокис титану, завдяки чому розщеплюється будь-яка органіка, що потрапляє у фільтр. Цей тип фільтрів має значний ресурс (3-5 років).

Антиоксидантний фільтр - даний фільтр призначений для захисту людини від несприятливих факторів, при виготовленні використовується активна речовина, що відноситься до групи флавоноїдів.

Плазмовий фільтр – за рахунок подачі на електроди високого розряду формується коронний розряд, фільтр є мініатюрним іонізатором повітря. Іони вступають у реакцію з позитивно зарядженими частинками, в тому числі і з бактеріями, грибками та алергенами, розщеплюючи їх на молекули водню та кисню.

Фільтр тонкого очищення – це дрібноструктурна сітка. Застосовується у випадках великої забрудненості повітря на місці забору повітря, фільтрує пилових кліщів, пил, бруд і шерсть свійських тварин. Довговічний і не вимагає частого очищення – раз на півроку промивається водою та чиститься за допомогою пилососа чи щітки.

Повітряний потік - об'єм повітря, що охолоджується кондиціонером за одну хвилину, вимірюється в кубічних метрах за хвилину.

Число швидкостей обертання вентилятора (регулятор швидкості обертання вентилятора) – кількість режимів, які дозволяють задати, з якою швидкістю обертатиметься вентилятор внутрішнього блоку. Дана опція дозволяє більш точно налаштувати роботу кондиціонера на максимально комфортний для вас режим.

Режим припливної вентиляції – можливість підмішування свіжого повітря з вулиці, для реалізації такої можливості знадобиться окремий вентиляційний канал для такого кондиціонера.

Режим осушення – додатковий режим, який дозволяє використовувати кондиціонер як осушувач повітря. У цьому режимі кліматична техніка видаляє надмірну вологу з повітря до встановленого вами значення.

Інтенсивність осушення повітря – цей параметр визначає, скільки вологи може забрати кліматична техніка з повітря за певний інтервал часу.

Штроба – канава у стіні для прокладання комунікацій. У неї укладається магістраль (що з'єднує внутрішній блок і зовнішній), дренажна трубка, живильний та керуючий кабелі зовнішнього кондиціонера.

Максимальна довжина комунікацій (трас, магістралей) – визначає максимальну довжину холодоагентного трубопроводу, що з'єднує внутрішній та зовнішній блоки.

Фреони – використовується як холодоагент у холодильних машинах (холодильники, кондиціонери). При випаровуванні холодоагент забирає тепло з довкілля, при конденсації віддає його назад.

Випарник кондиціонера – радіатор, який розташований у внутрішньому блоці та призначений для перетворення фреону з рідкої фази в газоподібну (внаслідок чого забирається тепло із приміщення).

Компресор кондиціонера – призначений для стиснення робочого середовища (холодоагенту) та забезпечує його циркуляцію за холодильним контуром.

Конденсатор – розташований у зовнішньому блоці радіатор, який перепризначається для конденсації холодоагенту з газоподібної стадії у рідку, виготовляється переважно з міді та алюмінію.

Вентилятори забезпечують більш інтенсивний теплообмін за рахунок спрямованого потоку повітря на випарник і конденсатор.

Терморегулюючий вентиль кондиціонера призначений для зниження тиску холодоагенту перед випарником.

Магістраль (траса, трубопровід холодоагенту) – тонкостінні мідні трубки, що з'єднують зовнішній та внутрішній блок. Утворюють замкнутий контур, по якому циркулює холодоагент.

Дренажна система – призначена для відведення води, що конденсується на випарник внутрішнього блоку.

Дренажний насос – використовується для відведення води з внутрішніх блоків на великі відстані або якщо внутрішній блок знаходиться нижче точки виходу дренажної системи.

Інверторне керування потужністю кондиціонера (інверторний компресор, інвертор) – завдяки плавному регулюванню плавно змінюється потужність охолодження або нагріву, що дозволяє більш точно підтримувати температуру повітря та скоротити витрату електроенергії на 30-35 %, також за рахунок відсутності постійних включень-вимкнень кондиціонера досягається. ресурс моделей, оснащених інверторним управлінням.

Система проти утворення льоду - при роботі кондиціонера на обігрів при низьких температурах (від +5) зовнішній блок може покритися інеєм або шаром льоду, що суттєво погіршить роботу кондиціонера або може призвести до виходу з ладу вентилятора зовнішнього блоку. Система контролює утворення льоду і за потреби включає режим автовідтавання.

Таймер увімкнення/вимкнення – за допомогою такого таймера можна задати режим роботи вашого кондиціонера, запрограмувавши його увімкнення та вимкнення на добу, тиждень і т.д.

Пульт дистанційного керування - цей пристрій дозволяє дистанційно керувати кондиціонером, на даний момент це найбільш поширений пристрій керування кондиціонером.

Потужність, що споживається – даний параметр визначає, скільки потрібно електроенергії для виробництва кондиціонером холоду або тепла в мінімальному, середньому або максимальному режимі.

Сезонна енергоефективність - дозволяє розрахувати споживання кондиціонером або тепловим насосом енергії протягом усього року, при розрахунках враховуються річні коливання температури. періоди простою.

Рівень шуму зовнішнього блоку – дана характеристика визначає, який рівень шуму виробляє вентилятор та компресор зовнішнього блоку, при мінімальній та максимальній потужностях. Цей параметр повинен відповідати санітарним нормам для міста.

Рівень шуму внутрішнього блоку – дана характеристика визначає рівень шуму в мінімальному та максимальному режимах, рівень шуму має відповідати санітарним нормам для приміщень, у яких встановлено внутрішній блок.

Витрата повітря – обсяг повітря, що проходить через внутрішній блок.

Кількість фаз – тип електроживлення кондиціонера, для побутових моделей використовується звичайна однофазна лінія. Для потужних промислових та комерційних моделей використовується трифазне живлення. При придбанні трифазного кондиціонера необхідно переконатися, що у вас є доступ до трифазного живлення і його потужність дозволяє підключити цей кондиціонер.

Статичний тиск – одна з основних характеристик канальних кондиціонерів, залежно від потужності та довжини комунікацій, потрібен різний рівень напору охолодженого повітря. Зі збільшенням довжини та повітряної магістралі потрібно збільшення рівня статичного тиску, оскільки збільшується опір, який доводиться долати охолодженому повітрю.

Діапазон робочих температур – діапазон між максимально низькою та максимально високою температурою, у якому виробник гарантує безперебійну роботу кліматичної установки. Експлуатація поза цим діапазоном призводить до прискореного зносу та виходу з ладу обладнання.

Максимальна температура, що підтримується кондиціонером – визначає максимальну температуру, яку зможе підтримувати в приміщенні кондиціонер.

Мінімальна температура, що підтримується кондиціонером – визначає наскільки низьку температуру, може підтримувати в приміщенні кліматична техніка (практично у всіх моделей діапазон варіюється в межах 15-19 градусів Цельсія).

Площа для припливно-витяжних установок, що обслуговується, розраховується індивідуально і залежить від кратності необхідного повітрообміну і висоти стель. Площа що обслуговується = обсяг повітря що видає установка/кратність/висота стелі. Наприклад, при витраті повітря 250 куб.м/год, висоті стелі 3 м та 2-х кратному повітрообміні площа дорівнює: 250/2/3=42 кв.м.

Повна і явна холодопродуктивність - в процесі охолодження на теплообміннику конденсується волога, що міститься в повітрі, її кількість залежить від температури теплообмінника, температури повітря в приміщенні та вологості повітря. На конденсацію цієї вологи йде частина потужності, це неминучі втрати. Різниця між повною потужністю кондиціонера та потужністю, яка пішла на конденсацію водяної пари, називається явною потужністю.

Витрати води л/год – кількість води, яка проходить за одиницю часу через теплообмінник.

Зменшення тиску води (гідравлічний опір) – безповоротні втрати енергії на ділянках трубопроводів та теплообмінників обумовлені наявністю тертя. Оцінюється величиною втраченого тиску.

ЗІП (запасні вироби) - позначення, прийняте в технічних системах для вказівки на запасні частини, інструменти, приладдя (за ГОСТ 2.601).

Рекомендована площа приміщення, кв. – дана характеристика показує площу приміщення, де кондиціонер зможе підтримувати заданий мікроклімат. Вказується для приміщення з висотою стелі 2,5 м, зі склінням кімнати не більше 2 м.кв. з орієнтацією вікон на північний захід, північний схід, стіни теплоізольовані. Для приміщень з іншими параметрами необхідно розраховувати потужність кондиціонера щодо площі приміщення.

Потужність, що видається в режимі охолодження – означає, скільки кіловат холоду може зробити кліматична техніка в мінімальному, середньому та максимальному режимі.

Потужність, що видається в режимі нагріву – визначає, скільки кіловат тепла може зробити кліматична техніка в мінімальному, середньому та максимальному режимі.

Потужність, що споживається – даний параметр визначає, скільки потрібно електроенергії для виробництва кондиціонером холоду або тепла в мінімальному, середньому або максимальному режимі.

Клас енергоефективності – показник ефективності витрати електроенергії приладом за одиницю часу. Класами енергоефективності маркується кліматичне обладнання потужністю до 12 кВт. Клас енергоефективності кондиціонера це відношення холодо/теплопродуктивності приладу до споживаної потужності, це коефіцієнти EER і COP, чим вище їх значення, тим економічніша кліматична установка.


SEER – сезонний коефіцієнт енергоефективності системи у режимі охолодження. Даний коефіцієнт визначає річне споживання енергії та вироблену за цей термін кількість холоду.

SCOP – сезонний коефіцієнт енергоефективності системи як нагріву. Цей коефіцієнт визначає річне споживання енергії та вироблену за цей термін кількість тепла.

Об'єм повітря, що прокачується, м3/хв – об'єм повітря, який прокачує внутрішній блок за хвилину. Залежно від моделі, є кілька режимів, що дозволяють регулювати інтенсивність потоку повітря.

Діапазон робочих температур у режимі охолодження – діапазон температур вуличного повітря, в якому кондиціонер забезпечує ефективне охолодження повітря у приміщенні.

Діапазон робочих температур у режимі нагрівання – діапазон температур вуличного повітря, в якому кондиціонер забезпечує ефективне нагрівання повітря у приміщенні.

Нижня температурна межа роботи на нагрівання – мінімальна температура, за якої кондиціонер може ефективно працювати в режимі нагрівання.

Рівень звукового тиску зовнішнього блоку (охолодження), дБА

Рівень звукового тиску зовнішнього блоку (нагрів), дБА

Тип холодоагенту (фреон) – залежно від моделей кондиціонери використовують різні типи холодоагентів. Докладніше можна почитати у статті.

Діаметр фреонопроводу рідина – діаметр трубопроводу яким подається рідкий фреон на випарник.

Діаметр фреонопроводу газ – діаметр трубопроводу яким випарувався у випарнику фреон надходить на конденсатор для конденсації.

Перепад висот між блоками – максимальне значення різниці по висоті між внутрішнім та зовнішнім блоком.

Максимальна довжина фреонопроводу – максимальна довжина трубопроводу, яким циркулює фреон, між внутрішнім і зовнішнім блоком.

Діаметр дренажного виведення – діаметр труби, через яку буде відводитися конденсат із кондиціонера.

Електроживлення - параметри електричної мережі, до якої підключається кондиціонер. Відповідно до ДСТУ ЕN 50160:2014. (фаза/напруга/частота)

  • однофазні моделі: ~1/230/50
  • трифазні моделі: ~3/400/50